مـــــــادرانـــــــه
سایت مشاوره رایگان بارداری-تعیین جنسیت جنین قبل و بعد از حاملگی-پسر یا دختر-محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری-عوارض سقط جنین-شکل پرده بکارت
صفحه نخست | فهرست مطالب | کد ساعت آدمک | شعرهای کودکانه | ابراز عشق به همسر | پیشگیری از بارداری | کتاب آشپزی رایگان
برای پسر دار شدنبرای دختر دار شدن

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری =>    روش تغذیه     روش زمانبندی     روش مزاج    روش آی یو آی    روش آی وی اف
تعیین جنسیت جنین بعد از بارداری =>    روش آزمایش خون    روش سونوگرافی    روش طب سنتی بوعلی سینا    روش مزاج

بارداری هفته به هفته | زمان تخمک گذاری | تشخیص بارداری | سن حاملگی | تست بارداری | سلامت جنین | عکس جنین | فیلم مراحل رشد جنین
آموزش شب اول عروسی
Google

در اين وبگاه


پر بازدیدترین ها
نگارنده: هستی - ٢۱ اسفند ۱۳٩۱

تاثیر و نقش زعفران در سقط جنین-آیا زعفران موجب افزایش سقط جنین می شود؟

دانشگاه علوم پزشکی یزد اثر دم کرده زعفران (crocus sativas) بر سقط و جنین ناقص الخلقه در موش سوری را بررسی می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه یزد و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یزد، این مطالعه به روش مداخله ای و از نوع کارآزمایی تجربی بر روی تعداد 65 سر موش سوری ماده با وزن بین 25 تا 30 گرم که در بخش حیوانات آزمایشگاهی دانشکده پزشکی پرورش یافته بودند انجام شده است. حیوانات بصورت تصادفی به 13 گروه 5 تایی تقسیم و در طول دوره آزمایش در شرایط یکسان زندگی و تغذیه نگهداری شدند.


برای شروع آزمایش جهت جفت گیری، موشهای ماده موجود در بخش حیوانات در دسته های 5 تایی هنگام عصر با یک سر موش سوری نر بالغ در یک قفس قرار داده شدند و صبح روز بعد موشهای ماده از نظر ایجاد پلاک واژینال مورد بررسی قرار گرفتند و در صورت مشاهده پلاک واژینال از بقیه جدا گردیده و هر حیوان حامله در یک قفس جداگانه که گروه بندی آن بطور تصادفی مشخص شده بود نگهداری شد و به منظور دقیق بودن زمان بارداری، تاریخ مشاهده پلاک واژینال از نظر زمان حاملگی روز اول در نظر گرفته شد.

به موشهای گروه کنترل آب معمولی و به موشهای گروه آزمون غلظتهای مختلف زعفران (2/0، 4/0 و 8/0 درصد) در دوره های مختلف بارداری (هفته های اول، دوم، سوم، و کل دوره) داده شد.

برای تهیه دم کرده کلاله زعفران مقدار 8/0 گرم کلاله زعفران را که از شرکت نوین زعفران مشهد تهیه شده بود، به آرامی آسیاب و در 10 میلی لیتر آب مقطر حل کرده و به مدت 5 دقیقه بر روی بخار دم شد. سپس با افزودن آب معمولی به آن محلولهایی با غلظت، 2/0، 4/0 و 8/0 درصد برای استفاده در گروههای مختلف آزمون تهیه گردید.

در روز نوزدهم بارداری موشهای باردار بوسیله اتر بیهوش شده و از طریق سزارین، جفت و جنینها از شاخ رحمی خارج شدند. در هر حیوان تعداد موارد لانه گزینی، تعداد کل جنینها (تعداد موارد مرده، زنده و جذب شده) شمارش شده، سپس با استفاده از استرئومیکروسکوپ تک تک جنینها از نظر مورفولوژی ظاهری و وجود ناهنجاری  بررسی گردیدند.

همچنین با کمک ترازوی دیجیتال (Sartorius) وزن جنینها و وزن جفت هر حیوان با دقت اندازه گیری شد. قد جنینها براساس طول از فرق سر تا انتهای نشیمنگاه (CRL)، قطرآهیانه ای سر، قطر جفت و طول دم با استفاده از کولیس با دقت اندازه گیری و یافته ها در جدول مربوط  به هرحیوان ثبت گردید. 

نتایج حاصل با استفاده از نرم افزار GRAPH PAD PRISM5  و آزمونهای X2 وKruskal-Wallis  مورد مقایسه قرار گرفت. برای مقایسه نتایج گروههای مختلف  P<0.5 بعنوان سطح معنی دار بودن اختلافات در نظر گرفته شد.

این گزارش می افزاید؛ بر اساس یافته های پژوهش حاضر میانگین پارامترهای اندازه گیری شده نظیر وزن جنینها و جفتها، قطر جفت و قطر بین دو آهیانه و طول قد و دم جنین های زنده و نیز تعداد جنین های زنده در تمام گروههای دریافت کننده زعفران کمتر از گروه کنترل بوده و میزان کاهش، بستگی به مقدار و زمان مصرف دم کرده در دوره بارداری داشته است. بجز وزن جفت که در گروههای مختلف هیچگونه تفاوت معنی داری دیده نشده، سایر پارامترهای فوق در گروه های دریافت کننده  زعفران 8/0درصد در هفته اول و کل دوره  نسبت به گروه کنترل کاهش معنی داری نشان داده اند.

علاوه بر این، تعداد جنین های مرده در گروه های مصرف کننده غلظت  8/0درصد زعفران در هفته های اول، دوم و کل دوره بارداری بطور بارزی بیش از گروه کنترل بوده است. همچنین مصرف زعفران با غلظت 8/0 درصد در هفته اول و کل دوره بارداری منجر به افزایش قابل ملاحظه جنین های جذب شده نسبت به گروه کنترل شده است. 

در این پژوهش هیچگونه ناهنجاری ظاهری در جنینهای حیوانات دریافت کننده غلظتهای مختلف زعفران دیده نشد.

بنابر بحث و نتیجه گیری این بررسی؛ هر چند که در مطالعه حاضر در جنین های زنده هیچگونه عارضه بارزی که نشان دهنده اثرات تراتوژنیک زعفران باشد مشاهده نشد ولی ایجاد جنین مرده و جذب شده و نیز کاهش پارامترهای جنینی حتی در غلظتهای بسیار پایین تر از غلظت های سمی و کشنده می تواند برای افراد بارداری که بطور معمول تمایل به مصرف زعفران دارند و یا احیانا براساس عقاید سنتی از غلظت بالای آن بعنوان سقط آور استفاده می کنند هشدار دهنده باشد.

دراین بررسی آمده است؛ گیاهان دارویی از دیر باز مورد استفاده بسیار زیادی قرار گرفته اند و استفاده از آنان امروزه در حال گسترش است. بعضی از عصاره های گیاهی هم اکنون به علت داشتن فعالیت های آنتی باکتریال، ضد التهاب و آنتی اکسیدان مصرف زیادی در طب دارند.

زعفران علاوه بر فواید اقتصادی متعددی که دارد از قدیم الایام به عنوان یک گیاه دارویی نیز مورد نظر بوده است. در طب قدیم از زعفران به عنوان پادزهر، آرام بخش، مسکن، برطرف کننده اسپاسم، قاعده آور، مقوی غرایز جنسی، عرق آور، خلط آور، برطرف کننده احتقان تنفسی و ضد زکام، محرک هضم غذا، اشتها آور، مسهل و باد شکن استفاده می شده است.

همچنین زعفران برای از بین بردن دلپیچه و درمان آسم، عفونت تنفسی، سرفه، سرماخوردگی، یرقان، مخملک، آبله، سرطان، اختلالات خونی، بیماریهای قلبی، بیخوابی، فلج، اسهال خونی، سرخک، نقرس،خونریزی مزمن رحم، درد قاعدگی، فقدان قاعدگی، دل درد کودکان و اختلالات چشمی بکار رفته است.

تحقیقات اولیه در مورد اثرات فارماکولو‍ژیک زعفران موید این است که کاروتنویید های موجود در آن موجب تنظیم سیستم ایمنی و جلوگیری از جهش ژنی شده و اثرات ضد سرطانی دارند.

در طب جدید اثرات ضد افسردگی، ضد فشار خون، ضد تشنجی، ضد التهابی و سقط آوری زعفران مورد بررسی و تایید قرار گرفته است؛ گزارشاتی در مورد تقویت حافظه و یادگیری، تنظیم ریتم و ضربان قلب و نیز عوارضی مثل شوک آنافیلاکسی و آلرژی برای زعفران گزارش شده است.

از آنجا که زعفران در غلظت های بالا دارای اثرات سمی و سقط کنندگی است، در این پژوهش اثر مصرف غلظت های غیر سمی دم کرده زعفران در مراحل مختلف دوره بارداری بر وضعیت جنین ها بررسی شده است.

زعفران موجب افزایش سقط جنین می شود
محققان ایرانی دریافتند تماس پیوسته با زعفـران باعث افزایش سقط جنین می شود.

 در پژوهشی علمی برای بررسی تاثیر زعفران بر سقط جنین زنان باردار که در جمعیت زیر پوشش پایگاه تحقیقاتی گناباد انجام شد ، اثرهای تماس با این گیاه، در شیوع سقط جنین بررسی شد. برای پیگیری این پژوهش علمی، هادی سالاری ، طیبه ریحانی، زهرا زارع و محمود عجم ، در فصل بر‌داشت زعفران از چند زن باردار نمونه‌گیری کردند. همه خانم‌های بارداری که بین هفته نخست تا هفته 20 حاملگی بودند، به دو گروه "مورد" و "شاهد" تقسیم شدند. گروه "مورد" ، همچون گذشته می‌توانستند در برداشت زعفران ، شرکت کنند و گروه "شاهد" از تماس با زعفران منع شدند به‌طوری که برای جلوگیری از تماس این خانم‌ها با زعفران همه هزینه‌ها و دستمزد آنها نیز پرداخت شد. همچنین با آموزش‌های لازم به گروه "شاهد" ، و دادن ماسک به آنها ، در حال انجام پژوهش ، به‌ طور پی در پی بازدیدهای لازم و معاینه های دوره‌ای متخصص زنان برای دو گروه "مورد" و "شاهد" انجام شد. اطلاعات نخست نیز از پرسشنامه کسب شد و سپس داده‌ها ، جمع‌آوری شد و با استفاده از آمار توصیفی و دریافتی ، تجزیه و تحلیل شدند. نتایج یافته‌ها و آمار در باره اهداف این آزمایش، نشان داد که شغل، تحصیلات و تعداد فرزندان خانم‌های باردار و همچنین علت هایی که می‌تواند زمینه سقط جنین را فراهم آورد شامل سابقه سقط قبلی ، تعداد حاملگی و زایمان ، بیماری‌های مزمن مادر ، ناراحتی‌های عصبی ، تماس با مواد شیمیایی و انجام کارهای سنگین، هیچ تاثیری در سقط جنین خانم‌های باردار ندارد. همچنین بررسی ها درباره میزان سقط جنین ، در دو گروه "مورد" و "شاهد" نشان داد ، گروهی که با زعفران تماس داشته‌اند ، 5/10 درصد سقط انجام شده است و در گروهی که هیچ تماسی با زعفران نداشته‌اند، هیچ سقط جنینی صورت نگرفته است. همچنین با استفاده از آزمون Kendal- B و با توجه به P=0/35 هم اختلاف معنا‌داری، بین دو گروه "مورد" و "شاهد" در میزان سقط جنین بررسی شد. نتیجه این تحقیقات پژوهشگران ایرانی ثابت کرد سقط جنین، در بانوان بارداری که با زعفران در تماس بوده اند بیشتر از بانوانی است که با زعفران تماسی نداشته‌اند.

 

 

مطالب تکمیلی مرتبط با این موضوع

احتمال سقط جنین با تعیین جنسیت

سقط جنین از منظر اسلام، حقوق جزایی ایران و اخلاق کاربردی
احکام سقط  

عوارض و خطرات سقط جنین
سقط جنین با زعفران
سقط جنین زنده (کاملا تصویری) حتما ببینید شاید نظرتون عوض شد
خطرسقط جنین‌ غیر عمدی برای مادر
» خطرات سقط جنین خطر انداختن بچه با آمپول قرص دارو و ...
قوانین جدید سقط جنین در ایران و دیگر کشورهای جهان و احکام آن در اسلام
سقط جنین و کورتاژ - خطرات-نبایدها-علائم-درد و ناراحتی های بعدی

 قانون سقط جنین رایگان در ترکیه

 عوامل سقط جنین هشدارها خطرات

 سقط جنین

مطالب تصادفی:

عروس فراری وسط بازی فوتبال !! + عکس

سنگ قبر جالب یک دختربچه سرطانی + عکس

لیست دعا برای ازدواج دختر دم بخت

آموزش شب اول عروسی به زبان فارسی

هستی
سلام.امیدوارم بتونم مطالب خوبی رو برای شما ارائه کنم.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است hasti_l82@yahoo.com
مطالب روز