مـــــــادرانـــــــه
سایت مشاوره رایگان بارداری-تعیین جنسیت جنین قبل و بعد از حاملگی-پسر یا دختر-محاسبه دقیق زمان تخمک گذاری-عوارض سقط جنین-شکل پرده بکارت
صفحه نخست | فهرست مطالب | کد ساعت آدمک | شعرهای کودکانه | ابراز عشق به همسر | پیشگیری از بارداری | کتاب آشپزی رایگان
برای پسر دار شدنبرای دختر دار شدن

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری =>    روش تغذیه     روش زمانبندی     روش مزاج    روش آی یو آی    روش آی وی اف
تعیین جنسیت جنین بعد از بارداری =>    روش آزمایش خون    روش سونوگرافی    روش طب سنتی بوعلی سینا    روش مزاج

بارداری هفته به هفته | زمان تخمک گذاری | تشخیص بارداری | سن حاملگی | تست بارداری | سلامت جنین | عکس جنین | فیلم مراحل رشد جنین
آموزش شب اول عروسی
Google

در اين وبگاه


پر بازدیدترین ها
نگارنده: هستی - ٩ بهمن ۱۳٩٠

خبر جدید در تعیین جنسیت جنین:

تعیین جنسیت جنین با انجام آزمایش خون مادر امکان پذیر شد

مدیر گروه بخش ژنتیک، تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا گفت: با تلاش و کوشش متخصصان مرکز فوق تخصصی و درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا تعیین جنسیت جنین به منظور شناسایی بیماری های وابسته به جنس از هفته هفتم تا دهم بارداری امکان پذیر شد.

دکتر حمیدرضا خرم خورشید در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره انجام تست های تشخیص جنسیت جنین قبل از تولد گفت: این تست ها به منظور تشخیص بیماری ها و جنسیت جنین انجام و به دو گروه تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می شود که روش های تهاجمی در سطوح مختلف خطراتی را برای جنین یا مادر ایجاد می کند.

وی افزود: آمینوسنتز یکی از روش های تهاجمی قابل استفاده در هفته پانزده تا شانزده بارداری است که در این روش با استفاده از یک سوزن بلند، از داخل حفره رحم و مایع آمنیوتیک که جنین در آن قرار دارد، مقداری مایع کشیده شده و سلول های این مایع مورد آزمایش قرار می گیرد.

این متخصص ژنتیک انسانی با اشاره به نمونه برداری از پرزهای جفتی به عنوان دیگر روش تهاجمی که تشخیص جنسیت جنین و بیماری های آن را امکان پذیر می کند، گفت: رادیوگرافی نیز روش تشخیصی دیگری است که البته در این روش به دلیل استفاده از اشعه ایکس برخی خطرات مادر و جنین را تهدید می کند


مدیر گروه بخش ژنتیک، تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا با بیان اینکه روش های غیرتهاجمی تشخیص بیماری ها و جنسیت جنین به کلیه روش هایی گفته می شود که برای مادر و جنین خطری ایجاد نمی کند، گفت: اولتراسونوگرافی، تست های سرمی، نمونه برداری از سلول های جنینی موجود در خون مادر هنگام بارداری و استفاده از DNA آزاد جنینی در داخل خون مادر از جمله این روش ها هستند.

 

خرم خورشید در ادامه با اشاره به اینکه در اولترا سونوگرافی با استفاده از امواج با فرکانس بالا از جنین و جفت، تصویر ایجاد می شود، گفت: این روش از هفته ششم تا هفتم بارداری امکان پذیر است.

 

وی مشکلات استفاده از اولترا سونوگرافی را شناسایی مشکلات و ناهنجاری های جنین در سنین بالا دانست و افزود: در این روش بسیاری از ناهنجاری های کوچک قابل تشخیص نیست.

 

این متخصص ژنتیک انسانی اظهار کرد: روش استفاده از تست های سرمی مادر با استفاده از اندازه گیری آلفافیتوپروتئین و استرادیول آزاد و Inhibin A هورمون بتا HCG، در اواخر سه ماهه اول بارداری و سه ماهه دوم جهت تشخیص برخی از ناهنجاری های ستون فقرات، تری زومی ها، سندرم داول و تری زومی ۱۸، تشخیص چند قلویی و مرگ زودرس جنین قابل انجام است.

 

خرم خورشید ادامه داد: روش نمونه برداری از سلول های جنینی از هفته ششم بارداری به بعد با جداسازی تعدادی از سلول های جنین که وارد خون مادر می شوند، انجام می گیرد اما استفاده از این روش معایب زیادی از جمله تعداد کم سلول ها و هزینه سنگین جداسازی سلول ها را به دنبال دارد.

 

وی افزود: استفاده از این روش به دلیل جدا شدن سلول های مادر همراه با سلول های جنین، اختصاصی نیست و با توجه به اینکه سلول های جنین مدت زیادی در خون مادر باقی می مانند، امکان باقی ماندن سلول های جنین از بارداری قبلی نیز وجود دارد.

 

 

استفاده از DNA آزاد جنینی به عنوان جدیدترین روش تشخیص جنسیت در پژوهشگاه ابن سینا

 

مدیر گروه بخش ژنتیک، تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا، گفت: استفاده از DNA آزاد جنینی جدیدترین روشی است که جهت تعیین جنسیت جنین در این پژوهشگاه انجام می شود.

 

وی با اشاره به اینکه جهت تعیین جنسیت جنین از این روش برای اولین بار در جهان در سال ۱۹۹۷ استفاده شده است به ایسنا گفت: در این روش DNA آزاد جنینی که همان ماده ژنتیکی داخل سلول است، از خون مادر گرفته می شود و تشخیص جنسیت جنین و بیماری های او را امکان پذیر می سازد.

 

خرم خورشید با بیان اینکه استفاده از این روش از هفته هفتم تا دهم بارداری امکان پذیر است؛ افزود: در این مدت با استفاده از DNA جنینی که در پلاسمای خون مادر وجود دارد، جنسیت جنین و برخی از بیماری های وی بررسی می شود.

 

این متخصص ژنتیک انسانی ادامه داد: با توجه به محدودیت هایی که در روش های دیگر تعیین جنسیت جنین وجود دارد، با بهره گیری از تجربیات کشورهایی که از این روش استفاده کرده اند و تغییراتی که در پژوهشگاه ابن سینا بر روی این روش صورت گرفته است، جنسیت جنین مشخص می شود.

 

مدیر گروه بخش ژنتیک، تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا درباره اهمیت تشخیص پیش از تولد، جنسیت جنین گفت: به علت وجود بیماری های وابسته به جنس مذکر مانند بیماری هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوشن که بیماری های خطرناک و کشنده ای هستند، با انجام این تست در اوایل دوران بارداری در صورتی که جنسیت جنین دختر باشد، به طور قطع مبتلا به این نوع بیماری ها نخواهد شد بنابراین تعیین جنسیت جهت مشخص کردن برخی از بیماری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی اظهار داشت: جهت کاهش برخی از خطاهای موجود در تشخیص جنسیت، باید قبل از استفاده از این روش با انجام سونوگرافی سن دقیق جنین را مشخص و از یک قلو بودن آن اطمینان حاصل کرد؛ چراکه قبل از هفته هفتم به دلیل کم بودن DNA جنینی در خون مادر با استفاده از این روش ها تعیین جنسیت امکان پذیر نیست.

 

خرم خورشید درباره روش های استفاده شده در تعیین جنسیت جنین در پژوهشگاه ابن سینا گفت: Nested PCR و Real time PCR دو روشی هستند که برای تعیین جنسیت جنین مورد استفاده قرار می گیرند.

 

وی با اشاره به امکان پذیر بودن تشخیص جنسیت جنین در روش Nested PCR به دلیل امکان تکثیر سلول ها حتی با وجود تعداد کم DNA سلول های جنینی در خون مادر افزود: در صورت وجود سلول های DNA در نمونه خون مادر، جنین مذکر و در غیر اینصورت جنسیت جنین مونث است.

 

این متخصص ژنتیک انسانی میزان اطمینان روش Nested PCR را ۲/۹۵ درصد دانست و گفت: مزیت روش Real time PCR نسبت به روش قبلی این است که امکان اندازه گیری DNA در هر زمان وجود دارد و ایجاد آلودگی در هوای محیط به دلیل بسته بودن سر تیوپ ها ممکن نیست. همچنین حساسیت این روش نسبت به روش Nested PCR بالاتر و در حدود ۹۹ درصد است.

 

خرم خورشید ادامه داد: بیماری های وابسته به جنس عمدتا در جنس مذکر دیده می شوند که این امر به علت وجود کروموزوم Y در مردان است اما در زنان به دلیل وجود دو کروموزوم X، نواقص موجود در یک کروموزوم توسط کروموزوم دیگر پوشش داده می شود و این بیماری ها در زنان بسیار نادر است.

 

 

هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوشن؛ خطرناک ترین بیماری های وابسته به جنس

 

وی با اشاره به بیماری هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوشن به عنوان شایع ترین و خطرناک ترین بیماری وابسته به جنس افزود: این بیماری ها به راحتی با استفاده از روش تعیین جنسیت جنین در پژوهشگاه ابن سینا قابل تشخیص است.

 

دکتر خرم خورشید با بیان اینکه بیماری هموفیلی نوعA خون ریزی دهنده و وابسته به جنس است و گاه منجر به مرگ و یا ناتوانی در مفاصل می شود، ادامه داد: بیماری دیستروفی عضلانی دوشن نیز سنین ۳ تا ۴ سالگی شروع شده و عضلات مخطط خصوصا عضلات فوقانی ناحیه لگن را درگیر می کند و منجر به تحلیل رفتن عضلات و ایجاد مشکلاتی هنگام نشستن، ایستادن می شود.

 

وی افزود: دیستروفی عضلانی دوشن بیماری پیشرونده ای است که درمان خاصی برای آن وجود ندارد و معمولا فرد را در سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی مجبور به استفاده از ویلچیر و یا بستری شدن می کند و در سنین بالاتر نیز به فوت منجر می شود.

 

مدیر گروه بخش ژنتیک تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا اظهار داشت: بیماری "بکر" نوعی دیگر از بیماری دیستروفی عضلانی است که خفیف تر از بیماری دوشن بوده و پیشرونده است که اواخر دهه دوم یا اوایل دهه سوم فرد را درگیر می کند اما به اندازه بیماری دوشن خطرناک و کشنده نیست.

 

خرم خورشید درباره ارتباط شیوع بیماری های وابسته به جنس با افزایش سن ازدواج در مادر یا پدر گفت: بیماری هایی که با افزایش سن مادر شیوع بیشتری دارند به ناهنجاری های کروموزومی مربوط می شوند که از آن جمله می توان به سندرم داون اشاره کرد. در این زمینه به خانواده ها توصیه می شود قبل از ۳۵ سالگی تعداد فرزندان خود را تکمیل کنند اما بیماری های وابسته به جنس با افزایش سن مادر ارتباطی ندارد.

 

 

مجوز سقط درمانی در صورت تشخیص قطعی بیماری های کشنده جنینی صادر می شود

 

این متخصص ژنتیک انسانی درباره امکان صدور مجوز سقط درمانی در صورت تشخیص قطعی بیماری های جنینی، گفت: تا هفته ۱۷ و ۱۸ بارداری و قبل از دمیدن روح در جنین امکان سقط درمانی وجود دارد اما هر چه تشخیص سریع تر انجام شود، سقط درمانی عوارض جانبی کمتری در برخواهد داشت.

 

وی در ادامه یادآور شد: در مواردی که بیماری باعث عسر و حرج و ایجاد مشکل و خطر جانی برای مادر و همچنین مواردی که منجر به مرگ جنین می شود، دستور سقط درمانی صادر می شود.

 

خرم خورشید ادامه داد: در کشور ما نسبت به کشورهای خاورمیانه و حتی بسیاری از کشورهای جهان قوانین موجود در زمینه بیماری های ژنتیکی و سقط درمانی، ساده تر است.

 

مدیر گروه بخش ژنتیک، تولید مثل و بیوتکنولوژی پژوهشگاه ابن سینا در پایان گفت: قوانین موجود در کشور در زمینه سقط درمانی براساس احادیث پویا و نیازهای جامعه با فتوای علما به وجود آمده و از طریق پزشکی قانونی نیز به دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در رابطه با تشخیص بیماری های ژنتیکی و سقط درمانی ابلاغ شده است.

گزارش : خبرگزارى ایسنا (www.isna.ir)

مطالب تصادفی:

مادری دخترش را برای سوء استفاده جنسی اجاره می داد

سنگ قبر جالب یک دختربچه سرطانی + عکس

لیست دعا برای ازدواج دختر دم بخت

آموزش شب اول عروسی به زبان فارسی

هستی
سلام.امیدوارم بتونم مطالب خوبی رو برای شما ارائه کنم.استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است hasti_l82@yahoo.com
مطالب روز