با بی اعتمادی به همسرم چه کنم؟

با سلام. از اینکه این سایت رو برای پاسخ به سوالتون انتخاب کردید، خوشحالیم.
من با مراجعینم راحتم. پس با شما هم همین طور.
بنده به عنوان یه مشاور اصلم به شما حق نمی دم، بلکه باید به خواهر گلمم بگم خیلی هم دارید اشتباه می کنید. همین شک کردن هاست که باعث از هم پاشیدن زندگی ها شده. من نمی دونم شمای عزیز زن این آقا هستی و یا مامور پلیس؟ باهاش ازدواج کردی که باعث آرامشش باشی و هم نفس و همیار زندگیش باشی یا مامور تجسسی؟!!! اصلا بره معتاد شه دوباره. اصلا بره هر خلافی می خواد بکنه. هر گناهی که میخواد مرتکب بشه، به قول قدیمی ها و با عرض معذرت هر کسی رو تو قبر خودش میذارن. شما با این کارت داری خودت رو از بین می بری. برا چی داری سر این مسائل الکی با خودت ی جنگی؟ می خوای چی رو ثابت کنی؟ یا به کی میخوای ثابت کنی؟ به اطرافیانت؟ که شوهرت سالمه؟ یا این اطرافیانت هستن که بذر این فکرها تو ذهنت کاشتن؟!! نه تنها تهمت زدن گناه بزرگی بلکه تجسس ریشه مرتکب شدن به گناه تهمته.
سوره حجرات آیه 26: « ای کسانی که ایمان آورده اید! از بسیاری از گمانها بپرهیزید، چرا که بعضی از گمانها گناه است، و هرگز (در کار دیگران) تجسس نکنید، ….»
با این مدل زندگی به نظرت فرقی به حالت می کنه؟ چه الان که هیچ خلافی نکرده، چه بر فرضم بره خلافی بکنه به حالتون فرقی می کنه؟ چون تو هر دو حالت زندگی تون به قول خودت پر شده از بحث و جدل و دعوا. پس مشکل شما دو نفر مسئله اعتیاد نیست، این مشکل یه بهونه است که با هم جر و بحث کنید. مطمئن باش اگه این مشکل نبود، میگشتی یه بهونه دیگه جور می کردی برا گیر دادن. با توضیحات مختصری که دادی نمیشه فهمید ریشه اختلافاتون سر چیه؟! و یا ریشه این شکاک بودن شما علتش چیه؟!
درباره موضوع بدبینی و شکاکیت باید بهتون بگم با یکی دوبار صحبت و جواب و پاسخ این قضیه حل نمیشه. شما حتما باید این قضیه رو پیگیری کنید. و به خیلی چیزها برمیگرده. به شرایط خانوادگی و تربیتی. به دوران کودکی. شاید به اتفاقات و مشکلات احتمالی که براتون اتفاق افتاده و سبب تشدید این قضیه در شما شده. مثلا شاهد خیانتی بودید. یا سبک زندگی تون و یا به سیستم روانی و خیال پردازی ذهنیتون برمیگرده که مصرف یک سری از محصولات تصویری مثل فیلم ها و غیره این قضیه رو افزایش داده. به مزاج و خورد و خوراکتون قدری برمی گرده. البته اگر مصرف کننده مواد و روان گردان نبوده باشید و یا حتی سیگار. ممکنه همون طور که اشاره کردن فردی و یا افرادی ازاطرافیانتون باعث میشم شما بدبین و شکاک باشید. به تیپ شخصیتی مادر و پدرتون خیلی وابسته است این قضیه. و حتی به شغل پدرتون. به رشته تحصیلی و یا بعضا به شغلتون برمی گرده. به تیپ شخصیتی شما برمی گرده. احتمالا رگه هایی از رفتارهای وسواس گونه ی موضوعی ممکنه در شما وجود داشته باشه. مثلا وسواس فکری. یا وسواس در تمیزی و …. و یا خیلی عوامل دیگه. این توضیحات رو دادم که بگم ممکنه اگه ریشه یابی کنید(البته توسط روانشناس) و مشکل بدبینی و شک کردنتون حل بشه و ریشه در شخصیت شما نداشته باشه، خودبه خود مسئله شک کردن شما به همسرتون و مشاجراتتون هم برطرف میشه.
شروع بسیاری از مشکلات زن و شوهرها از همین بدبینی ها و شک کردنهاست. اگه میبینی شوهرت تو کارش موفق نیست، اگه میبینی رفیق بد دور وبرش رو گرفته به خاطر اینه که تنهاش گذاشتی و مدام داری با این بدبینی ها خودت رو ازش دور می کنی. هیچ مردی از زن بدبین و شکاک خوشش نمیاد . و سعی میکنه همه چی رو بهش نگه. پس لطفا دست از این کارها و رفتارها بردار. شما زن ها فکر می کنید مرد باید برده و مطیع شما باشه. بدون اجازه شما آب نخوره. اگه بخوره خیانت کرده. نمیشه با گیر دادن خوای شوهرت رو کنترل کنی. هیچ مردی رو ندیدم که با این کنترل کردنها پا بند خونه و زندگی و زنش بشه. بلکه مردی که تو زندگیش از زنش اعتماد و اطمینان ببینه خودشو مرد اون خونه میدونه. و اگر نه میره می گرده دنبال خونه ای که اون رو به عنوان یه مرد قبول داشته باشن . تازه آمارها و تحقیقات نشون داده کسی که میره معتاد میشه به شدت و به شدت احساس عدم اعتماد به نفس و تنهایی می کرده. در برابر مسائل و مشکلات زندگی یارای تحمل نداشته حالا مهم نیست اون مشکل چی باشه، مهم اینه که اصلا در خودش اعتماد به نفس نمی دیده رفته به مواد و خلوت و تنهایی رجوع کرده تا به ارامش برسه. به خاطر همین به اعتیاد به چشم یه بیماری نگاه میشه.. شوهر داری و تازه نگاه داشتن یه زندگی مهارت میخواد. یک سری مهارتهای رفتاری. که میشه یاد گرفت و به کار بست. این دو مقاله ای که در ادامه براتون میارم که بعضا برای برخ از سوال کنندها هم فرستادم به برخی از این مهارتها اشاره می کنه تا نگاه شما رو به زندگی زناشویی و رفتار با همسر عوض کنه. موفق باشید.

منبع: moshavere.tribuneazad.ir

/ 0 نظر / 263 بازدید