نکات مهم برای موفقیت در مصاحبه های استخدامی

حالا وضعیت زبان انگلیسی یا زبانای دیگری که بلدید رو روشن کنید(یه توصیه به همه اگه زبان انگلیسی شما ضعیفه ،درنگ نکنید از همین الان شروع کنید باور کنید بالای 80% به خاطر این مسئله استخدام نمیشند)
بعد وضعیت آشنای خودتون رو با کامپیوتر و نرم افزار های تخصصی روشن کنید(زشته یک مهندس بنویسه فقط OFFICE بلدم)
بعد هم اگه دوره خاصی رو گذروندید و یا عضو گروههای تخصصی مثل همین باشگاه رو بنویسید
اگر جایزه ای هم در زمینه تحقیقات و یا کار علمی دارید بنویسید
از نوشت سوابق ورزشی و هنری خوداری کنید چون برای هیچ کارفرمائی مهم نیست مثلا شما گل آرایی هم بلدید یا شناتون خوبه.
-------
حالا مطلب اینه که واقعا ما چه تیپی باید در روز مصاحبه حضور پیدا کنیم؟
خوب بهترین کار اینه که قبل از روز مصاحبه یه تحقیق بکنیم و بدونیم که اولا اینجائی که می خاهیم برای مصاحبه بریم چه تیپی هستند مثلا دولتی هست خصوصی هست بعد جای شرکت کجاست و یه سری اطلاعات اینجوری
برای اینکه به قول معروف خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو
مثلا یه جای دولتی با روسری یا آرایش غلیظ نرید این رو برای خانوما گفتم و آستین کوتاه و شلوار جین هم برای پسرا موقوف. بال غیرتا یه چند ساعتی رو سنگین باشید.
حالا از شوخی که بگذریم بطور عمومی می گم که اولا حتما کفشاتون رو واکس بزنید با کفش گلی نرید مصاحبه -با خودتون برای احتیاط یه چتر کوچیک و یه واکس فوری و دستمال کاغذی و قلم کاغذ(ترجیحا تقویم) برای نت برداری ببرید.از این یاداشت اجغ وجغا نبرید ،خودکار گرون هم نبرید آگه موبایل دارید تو جلسه مصاحبه خفش کنید.
حالا می رسیم به وضع لباس برای آقایون کت شلوار مناسبه .در هر صورت درسته با لباس رسمی می رید اما یه چیزی هم نپوشید که تو مصاحبه رو عصابتون باشه مثلا تنگ یا ناراحت کننده باشه یه چیز بپوشید که احساس آرامش داشته باشید
اما خانوما حتما مقنعه سر تون کنید حالا اگه دیدید شرکت کلاس بالاست یه زره مقنعه را بکشید عقب اگرم دیدید نه بابا دولتیه خوب صفت و سختش کنید ولی در هر صورت مقنعه بپوشید. اما چادر نظر خاصی ندارم نمیدونم ممکنه بعضی از آرا رو از دست بدید شایدم یه هو طرف خیلی خوشش اومد به هر حال ریسکه خیلی به صلاح نیست.
اما مانتو نرید یه مانتو کوتاه چسبون بدن نما بپوشید البته بعضیا اینرو یه طرفند می دونن اما دیگه شما واسیه کار نرفتید پس یه مانتو نه خیلی گشاد نه خیلی تنگ اما بلند با شلوار ش بپوشید رنگشم از رنگای معمول اما روشن بهتره
یه چیزی تا یادم نرفته اتو یادتون نره چروک پروک موقوف. اگه با لباس چروک می خواید برید اصلا نرید.
اما وضع آرایش آقایون و خانومای محترم حالا بد نیست یه دوش قبلش بگیرید و یه صفائی بدید و یه سشوار هم بکشید اما اگه جای دولتی می رید شش تیغ نرید.
خانوما یه ارایش ساده که الحق بعضیاتون خوب بلدید استفاده کنید خلاصه همینطور خشک وخالی نرید اما خودتون رو خفه هم نکنید.
مثلا عطر و اسپری بزنید اما دیگه رو سرتون خالیش نکنی من فکر کنم استانداردش نیم ساعت قبل سه بار اسپری دو طرف شانه و وسط سینه کافی باشه. سعی کنید اگه از اینا هستید که عرق می کنن مام هم بزنید.
اگه عینکی هستید خوب اونرو هم یه حالی بهش بدید
بابا چطوری بگم جلسه مصاحبه یه جور خواستگاری هست اما از نوع کاری پس سعی کنید با ظاهر مرتب خودتون اعتماد طرف رو جلب کنید تا قبول کنه زندگیشو بسپوره دستتون.
-----
می خوام براتون بگم در جلسه مصاحبه چیکار کنید و به سوالات چه جوابی بدید.
جلسه مصاحبه یا با یک مدیر ارشد هست و در بعضی شرکتا با چند نفر از مدیران
قبلا شروع جلسه تا می تونید راجع به نوع فعالیت آن موسسه یا شرکت اطلاعات بدست بی اورید و بفهمید چیکار می کنن حالا اینکه راجع به شرکت یا موسسه چی باید بدونید رو بعدا اگه نظر دادید می گم اما بدونید که داشتن اطلاعات راجع به آن موسسه خیلی مهمه
بعضیا تون ممکنه الان بگید بابا تو مصاحبه ها از قبل پارتی دارا رو استخدام می کنن البته این حرف رو کاملا رد نمی کنم اما یادتون باشه اکثرا تو مصاحبه ببخشید به حرفای بی ربطی که می زنیم می بازیم.
معمولا در مصاحبه ها چهار سئوال عمومی پرسیده می شه که می خواهیم کمی به اونها به پردازیم.
1- کمی راجع به خودتان صحبت کنید ؟ یا بیشتر خودتان را معرفی کنید؟
اینجا منظور این نیست که از خاطرات بچگی خودتون تعریف کنید یا اینکه چه می دونم از کارهایی که تو دانشگاه می کردید بگید بلکه شما تنها در مدت ماکزیمم 2 دقیقه خیلی شمرده و روشن خودتون رو معرفی می کنید و درباره آن سوابق وخلاقیتهای که در گذشته بکار برده اید و آنها مرتبت با موضوع فعالیت آن شرکت و موسسه می باشد صحبت می کنید. پس دقت کنید کلا 2 دقیقه حرف بزنید ، شمرده و با صدای واضح حرف بزنید،سوابق و یا احیانا تجربیات تان می بایستی در ارتباط با موضوع کار باشد.
خلاصه اینکه منظور مصاحبه کننده از این سوال این است که بفهمه شما چقدر با موضوع کار آشنایی دارید و می شه روی شما حساب کرد .(ضمنا روده درازی ممنوع)
2- ویژه گی منحصر بقرد شما چیست ؟ یعنی اینکه تو محیط کار شما رو چه جوری می شناسن مثبت و منفی
برنگردید بگید خوش تیپ یا قد بلند خلاصه با جوابهای خودخواهانه خودتون رو خراب نکنید.بلکه با جوابهای متواضعانه خودتون رو نشون بدید مثلا بگید جدی،سخت کوش، علاقه مند به کار سیستمی و.. اگه اصرار کردن که خصوصیت منفی خودتون رو بگید طفره برید و بگید خوب به من که نگفته اند یا مثلا از این خصوصیات مثبت منفی مثل آدمی که زیاد یاداشت بر میداره یا مثلا اطرافیان می گن که من زیادی دستور مدیران رو جدی می گیرم از این جور جوابا.
3- تو مصاحبه معمولا برای شما راجع به کار شرح می دهند و آخرش می گن سوالی ندارید یا بدون توضیح می گن سوالی ندارید سریع جواب ندید حقوقش چقدره یا ساعت کاریش چیه یا مزایاش چیه (یه نادانی پرسیده بود ناهار هم می دن) منظورشون اینکه راجع به کار سوال کنید با اینکار شما هم نشون می دهید که تو کار مسلط هستید هم نشون می دهید که به کار علاقه مند هستید.( تا یادم نرفته وقتی راجع به کار دارند براتون توضیح می دن سعی کنید که دفترچه یاداشت تون جلوتون باشه و سعی کنید یه چیزایی رو یاداشت کنید این خیلی نمای خوبی داره و نشون می ده که چقدر جدی هستید)
4- و سوال آخر اینکه چرا کار قبلی تون رو ترک کردید. آخ که 90 درصد اینجا رد می شن. حقوقمون و نمی دادن .جاش خوب نبود. نظم و انظباط نداشت. با خلقیاتم جور نبود. راهش دور بود .ببخشید ببخشید چقدر چرت و پرت می گید.
ببینید یه داستانی چیزی سر هم کنید که نشون بده که مثلا شما نقشی نداشتید مثلا بگید چه می دونم تعدیل نیرو به خاطر وضع بد بازار. پایان پروژه،انحلال شرکت، اختلاف بین سهام داران از این چیزا بگید تو مصاحبه سعی کنید از مدیرای قبلی تون تعریف و تمجید کنید و اون ها رو بزگ جلوه بدید مثلا بگید من خیلی چیزا از شون یاد گرفتم یا تجربه خیلی باارزشی بود این نشون می ده که نه تنها شما یاقی نیستید بلکه آدمی هستید که با بالا دستی ها می تونه ارتباط موثری برقرار کنه.
حال اگه دوباره یه نظر ی بدید یا تشکر بفرستید براتون می نویسم که چه طور راجع به حقوق صحبت کنید.
------
خوب چه خوب که ما به این مرحله رسیدیم که می خوان با ما راجع به حقوق صحبت کنن !
قبلا گفتم بهتون تحقیق راجع به ان جایی که می خواهید استخدام بشید اینجا خیلی بدردتون می خوره
یا دمه اون اولا زمان دانشجوئی رو میگم یه جا رفتیم مصاحبه بشمار سه قبولمون کردن بعد یکی دو روز رفتیم تازه فهمیدیم ای بابا اینجا شش ماه ششماه حقوق نمی دن چی بگم خلاصه حواستون جمع کنید یه دفعه از حول حلیم تو دیگ نیفتید.
دانستن اینکه این موسسه به مابقی پرسنلش چقدر حقوق می ده خیلی مهمه .
یه چیزه دیگه هم که باید یادتون باشه اینکه اکثرا در موسسات افزایش حقوق در آینده چندان محسوس نیست پس اینکه با چه پایه ای وارد بشید خیلی مهمه یا دمه اون اولا یه جا استخدام شدیم به عنوان کارشناس با حقوق سیصد و پنجاه هزار تومان بعد از دو سال شده بودیم مدیر یه بخش حقوقمون شد چهار صدو هشتاد هزار تومان هر کاری کردیم حقوق رو اضافه نکردن ناچار رفتیم جاهای دیگه همون زمان با ششصد هزار تومان استخدام شدیم یعنی می خوام بگم حقوق ورودی چقدر مهمه.
اولا یادتون باشه خودتون رو آدم کم خرجی جا نزنید .اگه متاهل نیستید بگید خرج خانواده به عهده من هست راجع به هزینه هاتون هم بالا حرف بزنید البته نه انقدر که اوت بشید خوب راستشو بخاهید تیپ ظاهریتون خیلی تو این مسئله موثره مثلا یکی می آد معلومه که بابا این اتوبوس سواره یکی دیگه می آد نه باید با آژانس بره و بیاد خوب فرق داره باور کنید این چیزا خیلی موثره.(یه جا کار می کردیم اولش گفتیم مجردیم آقا به همه حقوق و مزایا می دادن به ما که می رسیدن می گفتن بابا تو که مجردی پولا رو می بری حیف میل می کنی) خلاصه اینجا ایران دیگه به همین دلایل که گفتمه که مثلا حقوق خانوما نصف اقایون چون می گن خانومه که نون آور خونه نیست.
مبنای حقوق قبلیتون خیلی آیتم مهمیه و میتونه موثر باشه.
در پایان این بخش یعنی حقوق از وضعیت نوع قراردادتون و کسوری که به حقوقتون تعلق می گیره مطلع بشید دیگه اینجا جای تعارف نیست بعداغصه بخورید ایکاش می پرسیدم (یه دوست دارم استخدام شده بود تو یه پروژه تو ماهشهر قرار کرده بودن ماهی یه میلیون و چهارصد بعدا فهمیده بود که ای بابا همه حقوق رو به بیمه اعلام میکنن نتیجاتا دستش ششصد هزار تومن هم نمی گرفت)
به نقل از: باشگاه مهندسان ایران برچسبها: نکات مهم در برای مصاحبه استخدام دولتی خصوصی سوال سوالات سوال عمومی که در روز مصاحبه پرسیده میشه چیه نوع لباس پوشش مناسب برای روز مصاحبه شرکت استخدام در مصاحبه استخدامی معمولا چی میپرسن؟ سوال مصاحبه برای روز مصاحبه از روی چه کتابی منبع بخونم؟ چی میپرسند؟ راحت سخت دشوار ساده روان لباس پوشش کت و شلوار روسری شال عینک ریش دار با بدون روش بهتر است؟ برای شرکت در مصاحبه استخدامی نوشیدنی پذیرایی رنگ لباس رسمی سفید رنگی مشکی کدام بهتر است؟ همه چیز در مورد استخدامی و روز مصاحبه دولتی خصوصی اداره شرکت منشی بازاریاب روابط عمومی سطح زبان انگلیسی فارسی ترکی لری کردی لکی آذری

/ 0 نظر / 47 بازدید