عفونت‌های ادراری و بی‌اختیاری‌های ادرار

عفونت‌های ادراری و بی‌اختیاری‌های ادرار از شایع‌ترین بیماری‌های اورولوژی زنان است، نحوه زایمان و صدمات ناشی از آن را در ایجاد بی‌اختیاری ادرار موثر دانست.

نحوه زایمان و صدمات ناشی از آن منجر به شل شدن عضلات کف لگن و ایجاد بی‌اختیاری ادرار در زنان می‌شود.

روش درمان بی‌اختیاری ادرار بر اساس علت ایجاد کننده آن متفاوت است. ممکن است برای درمان بی‌اختیاری‌های ادرار یک درمان دارویی ساده تا یک درمان جراحی پیشرفته به کار گرفته می‌شود.

به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت‌ها و بی‌اختیاری‌های ادرار، زایمان‌ها باید به صورت علمی و صحیح انجام شود. روش‌های زایمان باید از حالت‌ سنتی خارج شود؛ خوشبختانه امروزه پیشرفت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است. همچنین در صورتی که زایمان به شکل طبیعی مشکلاتی را بوجود آورد در این مواقع سزارین در نظر گرفته می‌شود. بنابراین نباید در مواقع خاص برانجام زایمان طبیعی اصرار کرد.

در تعداد زایمان‌های بالا (معمولا پنج تا شش زایمان) شل شدن عضلات کف لگن و احتمال بی‌اختیاری ادرار شایع است. بعد از زایمان و با تجویز پزشک، ورزش‌هایی در جهت تقویت عضلات لگن در نظر گرفته می‌شود.

در صورتی که روش‌های تشخیصی مناسبی به منظور شناسایی علت ایجاد کننده بی‌اختیاری به کار گرفته شود، با اقدام درمانی مناسب، حدود 80 تا 85 درصد از بی‌اختیاری‌های ادرار به طور کامل بهبود می‌یابد.

در درمان‌های دارویی، مثانه کنترل و عضلات آن تقویت می‌شود. در صورتی که درمان‌های دارویی موثر نباشد درمان جراحی به کار گرفته می‌شود. در درمان‌های جراحی با قرار دادن نوارهای مصنوعی زیر مجرا و گردن مثانه، عضلات تقویت شده وعارضه بی اختیاری ادرار درمان می شود.

در بی‌اختیاری استرس با کوچک‌ترین حرکت و فشار در ناحیه شکم، ادرار دفع می‌شود. در صورتی که علت بی‌اختیاری، اضطرار باشد درمان طبی به کار گرفته می‌شود. اما در بی‌اختیاری استرس علاوه بر درمان‌های طبی، جراحی نیز در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی انتخاب درمان برای بی‌اختیاری ادرار بسیار مهم است.

گروهی از اختلالات مادرزادی و نخاعی نیز می‌توانند باعث ایجاد بی‌اختیاری‌های ادرار شوند. اضطرار در شروع ادرار اغلب در مثانه‌های غیرقابل کنترل مشاهده می‌شود. منشا نخاعی، مسایل روحی - روانی، عفونت‌ها و سنگ‌های مجاری ادراری می‌توانند از علل ایجاد بی‌اختیاری اضطرار باشند.

حدود 5 تا 6 بار ادرار در طول روز طبیعی است . بیشتر از آن به عنوان تکرر ادرار در نظر گرفته می‌شود. نارسایی قلبی، بیماری‌های نارسایی کلیه، دیابت، کمبود ماده غلیظ کننده ادرار و مسایل عصبی از جمله عوامل موثر در ایجاد تکرر ادرار هستند.

شب‌ها و بر اساس ساعت خواب یک تا دو بار ادرار طبیعی است. بزرگی پروستات، نارسایی قلبی، دیابت و مصرف برخی داروها می‌تواند از علل بروز تکرر ادرار در شب باشد. از آنجا که بیدار شدن در شب به دلیل ادرار عوارض زیادی را به دنبال دارد. در این مورد طی ده سال اخیر مطالعات زیادی صورت گرفته و درمان‌ها با دقت خاصی انجام می‌شود. ترکیب واتوپرسین از جمله درمان‌های به کار گرفته شده در این مورد است که بوسیله آن ادرار غلیظ و دفع آن در شب کاهش می‌یابد. این درمان برای افراد مسن استفاده نمی‌شود. به طور کل نباید فراموش شود که شناسایی علت ایجاد بی‌اختیاری ادرار و به کار گرفتن درمان مناسب بسیار مهم است.

/ 0 نظر / 16 بازدید