سزارین و خطر ابتلا به آسم در کودکان

پژوهشگران نروژی تاکید کردند که سزارین خطر ابتلا به آسم را در کودکان افزایش می‌دهد.

این پژوهشگران با بررسی ارتباط بین سزارین و و ابتلا به آسم در کودکان در یک تحقیق وسیع دریافتند که ممکن است خطر ابتلا به آسم در کودکانی که با روش سزارین متولد می‌شوند در مقایسه با کودکانی که به شکل طبیعی به دنیا می‌آیند، به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

دکتر تولانز از دانشگاه برگن در نروژ و همکارانش نوع زایمان را در بین بیش از 7/1 میلیون تولد که بین سال های 1697 تا 1998 به مرکز ثبت تولد نروژ گزارش شده بود، بررسی کردند.

آنها سپس از اطلاعات ثبت شده بیمه ملی برای تعیین تعداد کودکانی که در سن 18 سالگی در سال 2002 به آسم شدید مبتلا شده بودند، استفاده کردند.

این پژوهشگران با مطالعه اطلاعات جمع آوری شده به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلا به آسم بین سال‌های 1967 تا 1998 در کودکان که به روش سزارین به دنیا آمده‌اند حدود 50 درصد بالاتر بوده است.

متخصصان همچنین دریافتند: احتمال ابتلا به آسم در کودکانی که از طریق زایمان واژنی اما با استفاده از ابزاری نظیر وکیوم یا پنس زایمان متولد شده‌اند، 19 درصد افزایش پیدا کرده است.

تولانز و همکارانش تاکید کردند: هرچند این یافته‌ها در نهایت وجود ارتباط بین زایمان سزارین و ابتلای کودک به آسم در آینده را تایید می‌کند، اما دلایل این ارتباط باید بررسی شود.

بر اساس مطالعات دکتر تولانز دو فرضیه اصلی درباره این که چرا سزارین می تواند باعث ابتلا به آسم شود وجود دارد. اولین فرضیه این است که کودکانی که با روش سزارین متولد می‌شوند، در طول فرآیند تولد در معرض باکتری‌های مادرشان قرار نمی‌گیرند و این امر برای رشد سیستم ایمنی بدن این کودکان زیانبخش است.

وی افزود: فرضیه دیگر این است که کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند بعد از تولد دارای مشکلات تنفسی بیشتری هستند، زیرا کمتر در معرض هورمون‌های استرس و فشار قفسه سینه هستند. از آن جا که این مکانیزم (فشار قفسه سینه) باعث تخلیه ریه‌ها از مایع آمینوتیک می‌شود، ممکن است نبود آن در درازمدت بر عملکرد ریه آثار منفی بگذارد.

/ 0 نظر / 16 بازدید